چهارشنبه , 10 آذر 1400 - 0:29 قبل از ظهر
تیتر خبرها

درباره ما

تاریخچه

رشته ورزشی جوجیتسو در سال ۱۹۷۷ به ابتکار عمل کشورهای آلمان، ایتالیا و سوئد تحت عنوان فدراسیون اروپایی جوجیتسو ثبت گردید.

بعد از ۱۰ سال در سال ۱۹۸۷ فدراسیون جهانی با نام jujitsu internation federation ثبت گردید.

در سال ۱۹۹۳ عضو انجمن بین المللی بازیهای جهانی IWGA گردید و در سال ۱۹۹۴ بدای اولین بار در مسابقات بازیهای جهانی world games شرکت کردند.

این فدراسیون در چهار استایل ورزشی فعالیت دارد:

 1.  مبارزه (fight)
 2. خاک (bjj- ne waza)
 3. کاتا (duo)
 4.  دفاع شخصی(self defense)
 5. کنتاکت جوجیتسو contact jujitsu
 6. دفاع شخصی self defense

این فدراسیون از چهار اتحادیه تشکیل شده است:

 1. اتحادیه جوجیتسو آسیا JJAU
 2. اتحادیه جوجیتسو اروپا JJEU
 3.  اتحادیه جوجیتسو افریقا JJAFU
 4. اتحادیه جوجیتسو امریکا JJUP

این فدراسیون علاوه بر برگزاری مسابقات جهانی، قاره ای و تورنمت های مختلف در بزرگترین رویدادهای ورزشی و بازیهای معتبر حضوری فعال دارد که می توان به موارد ذیل اشار کرد:

 1. بازیهای ساحلی آسیا Asian beach games
 2. بازیهای آسیایی داخل سالن Asian indoors games
 3. بازیهای آسیایی Asian games
 4. بازیهای جهانی World games
 5. المپیک رزمی World combat games

از سال ۲۰۰۸ تاکنون ریاست این انجمن را محمد حسن رستمیان برعهده دارد و موفق به کسب عناوین بسیاری در این رشته گردیده است.

از سال ۲۰۱۰ تاکنون تیم ملی جوجیتسو jjif موفق به کسب بیش از ۵۰ مدال در مسابقات جهانی، بازیهای جهانی، المپیک رزمی، بازیهای ساحلی، مسابقات آسیایی و تورنمنت های بین المللی گشته است، که می توان به کسب مدال طلا در مسابقات جهانی ۲۰۱۱، مدال طلا در المپیک رزمی ۲۰۱۳، مدال طلا مسترز ۲۱۰۹، مدال نقره در بازیهای جهانی ۲۰۱۳، ۲ برنز نوجوانان و جوانان جهانی در سال ۲۰۱۹ و … اشاره کرد، همچنین در مسابقات ۲۰۱۵ غدب آسیا ایران مقام اول را کسب کرد.

جوجیتسو به ژاپنی(柔術 )یک هنر رزمی ژاپنی است که بر مبارزه از فاصله نزدیک یا یک رقیب مسلح یا غیرمسلح تأکید دارد.

جیو به معنی نرم یا منعطف و جیتسو به معنی هنر یا تکنیک است و کلمه “جوجیتسو” به استفاده از نیروی حریف علیه خودش اشاره دارد.

این روش رزمی برای مبارزه افراد عادی با سامورایی‌ها دوران حکومت فئودالی ژاپن و تکامل یافته‌است. در نتیجه روش مبارزه یک شخص بدون سلاح یا دارای یک سلاح کوتاه با یک حریف مسلح و زره‌پوش آموزش داده می‌شود. از آنجا که حمله مستقیم به یک حریف زره‌پوش به بی‌فایده است، مبارزان بایستی از روش‌هایی چون فنون گرفتنی، پرتابی و قفل مفصل برای خنثی کردن نیروی حریف استفاده کنند و این تکنیک‌ها بر مبنای استفاده از انرژی حریف علیه خودش طراحی شده‌اند.

انواع متفاوتی از این هنر رزمی در باشگاه‌های جوجیتسو (ریو) آموزش داده می‌شوند. جوجیتسو تقریباً تمامی انواع فنون رزمی (فنون پرتابی، تله‌ای، قفل مفصل، گرفتن، فرار کردن، و ضربات دست و پا) را در بر می‌گیرد. بسیاری از این باشگاه‌ها به آموزش استفاده از سلاح نیز اقدام می‌کنند.

جوجیتسو امروزه هم در شکل سنتی خود و هم در اشکال ورزشی مدرن تمرین می‌شود. جودو یکی از ورزش‌های المپیکی است که در اوایل قرن ۱۹ توسط جیگارو کانو ابداع شد جودو بهبود یافته وعلمی شده جوجیتسو است. سامبو و جوجیتسو برزیلی هم رشته‌های دیگری هستند که بر مبنای انواع اولیه جودو تکامل یافته‌اند. رشته‌های رزمی ژاپنی آیکیدو و کره‌ای هاپکیدو از دیگر رشته‌های رزمی هستند که بر مبنای جوجیتسو پایه‌گذاری شده‌اند.